გაკვეთილის გეგმა

  გაკვეთილის მთავარი თემა
ნ .ლორთქიფანიძის მოთხრობა   „დადიანის ასული და მათხოვარი’’
 საგანი/პედაგოგი
ქართულ/ირმა ლომინეიშვილი
სწავლების საფეხური/კლასი
საშუალო საფეხური/კლასი- მე-12
მოსწავლეთა პროფილი
1 შშმ მოსწავლე ,შინ სწავლებაზე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლე დაეჩვიოს გულისყურით მოსმენას, კითხვებზე პასუხის გაცემას, წაკითხულის გაგება-გააზრებას, მოკლე შინაარსის გადმოცემას.
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
შეძლოს ლიტერატურული ნაწარმოების მოსმენა, გაგება-გააზრება, შინაარსის გადმოცემა. შედეგები:
1) შეძლოს კითხვებზე პასუხის გაცემა.
2)მოკლე შინაარსის გადმოცემა.
3)მიხვდეს მწერლის ჩანაფიქრს.
4)იცოდეს მწერლის მოკლე ბიოგრაფია.  
წინარე ცოდნა
იცოდეს მწერლის მოკლე ბიოგრაფია, იცნობდეს მის შემოქმედებას.
შეფასების საგანი და პროცედურები
 ვიყენებ  განმავითარებელ  შეფასებას, ვზრუნავ მის მოტივაციის ამაღლებაზე, ვარკვევ რა მოეწონა და ამისდა მიხედვით ვაძლევ დავალებებს ,ქულებს წინასწარ შედგენილი სქემის მიხედვით ვწერ: 0 ,1 , 2 .
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
მე-8 კლასის სახელმძღვანელო, პატარა დაფა , ცარცი ,ფერადი სლაიდები, ფანქრები ,ინტერნეტი.
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
გაკვეთილის A- ფაზა  გამოწვევა.
აქტივობა 1 -მისალმება 1 წთ,

აქტივობა 2-გაკვეთილი იწყება საშინაო დავალების ანალიზით-5 წთ. 

აქტივობა 3-ვუკითხავ წინა დღის წინ ახსნილ ნაწარმოებს, ვუსვამ კითხვებს, ვიგებ რა გაიგო ,რა დაამახსოვრდა, მიხვდა თუ  არა მწერლის  ჩანაფიქრს .10 წთ                                                      

გაკვეთილის B ფაზა  ცოდნის კონსტრუირება
მოსწავლეს ვთხოვ გაიხსენოს წინა დღის მასალა, დაახასიათოს მოქმედი პირები ,სქემის საშუალებით დააჯგუფოს დადებით და უარყოფითებად 10 წთ.                    

გაკვეთილის C  ფაზა -რეფლექსია.

აქტივობა 1
   ვურიგებ ფერად ბარათებს რომლებზეც წინასწარ მაქვს დაწერილი ნაწარმოების მოქმედი პირების სახელები. ვთხოვ  აიღოს სათითაოდ და ისაუბროს მათ შესახებ , 5 წ თ.

აქტივობა 2   შემდეგ დამხმარე კითხვების საშუალებით ვთხოვ გადმოსცეს ნაწარმოების მოკლე შინაარსი.   15 წ თ

No comments:

Post a Comment